FortMadisonSports.com
FortMadisonSports.com
Fort Madison PK-12
School Site
-SCHOOL SPORTS-
Main Page
Football
Volleyball
Cross Country
Wrestling
Boys Basketball
Girls Basketball
Boys Golf
Soccer
Boys Track
Girls Track
Boys Tennis
Girls Tennis
Baseball
Softball
-CLUBS-
Booster Club
-AREAS-
Broadcast Schedule
Audio Archives
Video Archives
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
FMS Fanz
FMS Supporters
-EVENTS-
Jesse’s Closet
Nov 19-19, 2025
-TOOLS-
Bloodhound Football
School Locations & Direct
Shop Fort Madison
Scholarships
Kuder
COLLEGE PLANNING CENTER
Quik Stats Iowa
Drake Relays Web Site
Dyestat.com
Golfonline.com
Area Education Agency 16
Iowa AEA Online
Daily Democrat Article
Iowa Preps Today.Com
Iowa Girls Coaches Assoc.
IGHSAU
IHSAA
HoF Nomination Form
Our Sponsors!
Bloodhound Booster Club
Holy Trinity Catholic Crusaders
CyaNet Sports
Fort Madison Community Schools
KAYP FM
Victory Faith Church
4 Twelve
Fellowship of Christian Athletes
McDonalds Favorites Under 400 Calories
Let's Keep Wrestling
Fort Madison Bloodhound Booster Club
We will not be intimidated!
CURRENT ARTICLE
09/25/2014 - HS CROSS COUNTRY - Lady Hounds 1st & Hounds 2nd at Mt.Pleasant Inv.

The FM Bloodhound boy's and girl's Cross Country teams participated in the Mount Pleasant Invitational cross country meet Tuesday afternoon.  The boys placed 2nd and the girls 1st Place.  Some Hound Highlights were:

 Kaleb Wischmeier finishing third.  Sarah Steffensmeier won the individual race followed by teammates Kaylee Alvrarez and Kortnee Alvarez.

 

CLASS AA

Boys Team Scores

1. Mount Pleasant, 20; 2. Fort Madison, 45; 3. Fairfield, 92; 4. Washington, 100; 5. Keokuk, 129.

Individual Results

Mount Pleasant (20) - 1. Logan Murray, 16:30; 2. Josh Beelman, 17:52; 4. Adam Bodenham, 17:55; 5. Jack Pieper, 17:56; 8. Ryan Hutchinson, 18:32; 10. Dalton Krum, 18:44; 11. Riggs Wilson, 18:53.

Hounds (45) - 3. Kaleb Wischmeier, 17:54; 6. Aaron Steffensmeier, 18:29; 7. Jared Kester, 18:30; 14. Adam Darley, 19:01; 15. Parth Bhoja, 19:23; 17. Logan Allen, 19:43; 19. Jameson Plate, 19:50.

Keokuk (129) - 20. Chris Ailes-Jones, 19:55; 23. Peyton Skender, 20:12; 25. Ryan Zetterlund, 20:41; 30. Conner Muston, 21:26; 31. Hunter Finch, 22:09; 34. Drew Hymes, 22:33; 35. Cory Gillenwater, 23:43.

Girls Team Scores

1. Fort Madison, 23; 2. Fairfield, 41; 3. Mount Pleasant, 61; 4. Washington, 106; 5. Keokuk, 151.

Individual Results

Lady Hounds (23) - 1. Sarah Steffensmeier, 15:21; 2. Kaylee Alvarez, 15:50; 3. Kortnee Alvarez, 15:56; 8. Alysha Stickfort, 16:27; 9. Elizabeth Miller, 16:32; 14. Claire Mendez, 17:17; 21. Rachel Sugars, 18:00.

Mount Pleasant (61) - 5. Ellie Conrad, 16:06; 10. Taylor Murray, 16:36; 12. Natalie Ita, 16:59; 15. Beth Wells, 17:20; 19. Delaney McDowell, 17:42; 20. Serie Welcher, 17:57; 30. Jenna Ludwig, 19:40.

Keokuk (152) - 27. Yamia Ailes-Primes, 19:01; 28. Holly Noneman, 19:03; 31. Courtney Brown, 20:08; 32. Lillie Tate, 21:34; 33. Haley Murphy, 22:34; 34. Tayla Scott, 22:39; 35. Zoie Boudreau, 22:49.

CLASS A

Boys Team Scores

1. Louisa-Muscatine, 43; 2. (tie) Mediapolis and Wapello, 72; 4. Winfield-Mount Union, 88; 5. Notre Dame-West Burlington, 110: 6. Danville-New London, 133; 7. Holy Trinity, 186; 8. Van Buren, 201.

Individual Results

Louisa-Muscatine (43) - 1. Lucas Nowak, 17:28; 7. Jaiden Starkweather, 18:27; 9. Jon Shai Van Sickle, 18:41; 10. Ben Chapman, 18:45; 16. Micah Van Sickle, 19:13; 34. Davis Hunt, 20:36.

Mediapolis (72) - 6. Garret Hinson, 18:14; 8. Cody McNeil, 18:34; 15. Brandon Fjeld, 19:09; 19. Cade Roland, 19:25; 24. Zach Gordon, 19:50; 25. Keiton Keitzer, 19:52; 26. Journey Rude, 19:53.

Wapello (72) - 4. Josh Royal, 18:00; 11. Iam Poe, 18:51; 14. Trace Howard, 19:02; 20. Dylan Maine, 19:28; 23. Ryan Schaeffer. 19:42; 32. Jose Caro, 20:16; 41. Armando Osornio, 21:25.

Winfield-Mount Union (88) - 2. Gavin Bencze, 17:28; 3. Johnathan Quinn, 17:42; 18. Levi Giese, 19:24; 29. Kohlton Heinzel, 20:08; 36. Luke Beard, 20:45; 37. Kyler Smith, 21:11; 45. Levi Hewitt, 21:41.

Notre Dame-West Burlington - 5. Baron West, 18:12; 17. CJ Dupuis, 19:19; 22. Christian Schwenker, 19:40; 28. Micah Gnahn, 20:04; 38. Niles Siefken, 21:18; 40. Ethan Moeller, 21:21.

Danville-New London - 12. Gage Cumpton, 18:54; 13. Darien Pidgeon, 18:55; 31. Luke Hobbs, 20:15; 35.Steven Trexel, 20:42; 42. Zach Oliver, 21:28; 48. Jessee Hobbs, 22:28; 49. Seth Braddock, 22:48.

Van Buren - 21. Dalton Haynes, 19:28; 30. Adam Smith,20:12; 47. Robert Barker, 22:26; 51. Russell Pilcher, 26:09; 52. Callum Beebe, 26:52; 53. Justin Zollars, 26:58; 54. 54. Thayne Runyon, 28:11.

Holy Trinity - 33. Ben Tinguely, 20:01; 40. Tyler Delaney, 20:19; 48. Cory Hopper, 21:21; 52. Eion Powers, 21:38; 54. Chris Sheirbrock, 21:41; 56. Ben Abolt, 21:45; 61. Joe Hummel, 25:42.

Columbus - 5. Josh Keller, 18:10; 10. Angel Rodriguez, 18:41; 16. Adrian Santos, 18:55; 53. Bryce Carrier, 21:39.

Harmony - 37. Stephen Townsend, 20:13.

WACO - 32. BJ Rodgers, 19:59; 60. Mitchell Shaffer, 23:41.

Girls Team Scores

1. Mediapolis, 22; 2. Wapello, 71; 3. Louisa-Muscatine, 85; 4. Columbus, 86; 5. Van Buren, 92.

Individual Results

Mediapolis - 1. Savannah Banwart, 15:21; 2. Emma Gordon, 15:54; 4. Haley Thie, 16:45; 6. Katie Coates, 17:16; 9. Cammie Carlson, 17:56; 13. Hailee Dill, 18:23; 14. Traci Ervin, 18:25.

Wapello - 3. Aryka Parsons, 16:02; 5. Sydney Reid, 16:57; 11. Jessica Ewart, 18:03; 25. Hannah Chaney, 20:20; 247. Maliree Reid, 20:42; Kailie Walker, 21:07; 30. Maggie Peterson, 22:04.

Louisa-Muscatine - 8. Jenna Murray, 17:55; 10. Madison Sturms, 17:59; 12. Haily McClanahan, 18:10; 26. MacKenzie Hargrave, 20:40; 29. Kelsey Chapman, 22:01.

Columbus - 7. Ashley Canny, 17:39; 17. Jenessa Carpenter, 18:47; 19. Claire Hamilton, 19:19; 21. Yesica Ramirez, 19:45; 22. Jessica Cruz, 20:00; 24. Grace Chapman, 20:18.

Van Buren - 15. Sarah Davis, 18:25; 16. Sydney Atwood, 18:28; 18. Ceyda Nazli, 18:57; 20. Taylor Murgia, 19:44; 23. Kaitlyn Johnson, 20:07; 31. Jacinta Wenke, 22:51; 32. Alyssa Bartholomew, 22:57.

Danville-New London - 13. Kinsley Parrott, 17:49; 30. Sofia Persson, 18:53; 34. Alexis Bauer, 19:25.

Harmony - 18. Taylor Diephuis, 18:06; 50. Alena Whitaker, 22:34.

Holy Trinity - 2. Brett Schneider, 15:46; 5. Allison Sporkman, 16:27.

Notre Dame-West Burlington - 7. Courtney Abolt, 16:49; 20. Hannah Gnann, 18:16; 26. Hayley Engler, 18:40; 35. Mikayla Gnann, 19:31.

WACO - 21. Cheyenne Sedlacek, 18:20; 47. Michaela Shaffer, 21:55.

Winfield-Mount Union - 12. Cecelia Hemsworth, 17:47; 32. Grace Edwards, 19:04; 46. Fionna Sparrow, 21:35.
-ARCHIVES-
Take the Poll!
What is your favorite summer activity
Swimming
Boating
Fishing
Camping
Hiking
Running
Biking
Golfing
Playing Tennis
Other

Results
Our Sponsors!
Pilot Grove Savings Bank
Dr.Ben O'Dell
Life Back Clinic
ANYTIME FITNESS
Rashid Drug
McDonalds
HyVee Specials
Midwest One
Identity Theft Shield
Sub Arena Sandwich Shop
Universal Therapy Group
Advocare
Advocare 2
Advocare 3
Rashid Health Mart
Conn Communications
Fort Colony Restaurant
Hy-Vee
Wondra Chiropractic
McDonalds Weight Watchers
McDonalds Dollar Menu
Pizza Hut
HyVee
Great River Utilities
Kruz Design
Advertise on FortMadisonSports.com
FortMadisonSports.com - 3223 Avenue J, Fort Madison, IA 52627 - 4jayeckhardt@gmail.com - Phone: (319) 470-4656 -
Powered By CyaNet Sports